امروز چهارشنبه 10 خرداد 1402 hydrogen-peroxide.cloob24.com
0
کنجکاوی در شیمی
آب اکسیژنه
 

چگونه آب اکسیژنه باعث سفید شدن رنگ مو می شود؟ آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید، رنگدانه های ایوملانین و فیوملانین موجود در موی سر را با اکسیژن ترکیب می کند. این ماده به تنهایی هم تا حدی اثر سفیدکنندگی دارد، ولی برای سفید کردن موی سر معمولاً آن را با آمونیاک ترکیب می کنند. هر ماده قلیایی سبب می شود که پولک های تار مو از هم باز شوند تا آب اکسیژنه وارد بافت آن شود، ولی آمونیاک بسته های کوچک ملانوسوم ذرات ملانین را در هم می شکند و باعث می شود که ماده سفید کننده که همان آب اکسیژنه است بهتر به ذرات رنگدانه برسد. هنگام رنگ کردن مو باید از آب اکسیژنه خیلی کم استفاده شود.
انواع رنگدانه های ملانین که در سه نوع اصلی هستند اشکال مختلفی دارند. قابلیت جذب یک رنگ خاص در اثر تناوب پیوندهای شیمیایی یگانه و دوگانه است. پیوندهای یگانه با یک خط نشان داده می شوند و پیوندهای دوگانه با دو خط. وقتی که مولکولی دارای پیوندهای یگانه و دوگانه در کنار هم است، الکترون هایی که این پیوندها را تشکیل می دهند معمولاً در هر دو نقطه منتشر می شوند، بنابراین چنین به نظر ما می رسد که دو پیوند، یک پیوند و نیم هستند. این نکته مهمی است، چون در رنگ های شیمیایی این الکترون های پراکنده شده با تابش نور تشدید می شوند. فرکانس جنبش ایجاد شده در آن ها به تعداد پیوندهایی که پوشش می دهند بستگی دارد. 
اگر تعداد الکترون های پراکنده در یک مولکول زیاد باشد، نوری که جذب می کنند طول موجی بلند خواهد داشت، مانند نور قرمز یا مادون قرمز٫ در صورتی که تعداد الکترون های پراکنده کم باشد، طول موج کوتاه تر خواهد شد، مانند نور آبی یا فرابنفش. 
واکنش مولکول با آب اکسیژنه باعث می شود اتم های اکسیژن به مولکول بچسبند. این امر سبب می شود که به طور معمول یکی از پیوندهای دوگانه یا بیش تر از یکی تبدیل به پیوندهای یگانه شوند. این بدان معنی است که مولکول دیگر به همان شیوه ای که نور را جذب می کرد این کار را انجام ندهد؛ یا رنگ آن عوض می شود، یا کلاً رنگ خود را از دست بدهد. 
اگر کسی آب اکسیژنه را ببلعد، چه اتفاقی می افتد؟ البته این کار خوبی نیست. اگر چه بدن ما آب اکسیژنه را به عنوان یک محصول جانبی ناشی از متابولیسم سلولی تولید می کند (تنفس)و آنزیم های کاتالاز در اختیار دارد تا آب اکسیژنه را به اکسیژن و آب تجزیه کند، بلعیدن یک دهان پر آب اکسیژنه سبب می شود که در توانایی آنزیم های کاتالاز اختلال ایجاد شود، چون میزان آب اکسیژنه موجود در بدن به بیش از حد می رسد. بنابراین آب اکسیژنه اضافی به همان ترتیبی که به باکتری ها آسیب وارد می کند سلول ها را نیز تخریب می کند. نتیجه هم چیزی نیست جز گلو درد و دل به هم خوردگی. همچنان که بدن آنزیم کاتالاز بیش تری تولید می کند، تجزیه آب اکسیژنه نیز ادامه پیدا می کند. بنابراین حباب های اکسیژن در معده به وجود می آیند که باعث آروغ زدن می شوند. 
افزودن آب اکسیژنه به شیر باعث کند شدن رشد باکتری ‌های شیر شده و ترش شدن آن را به تعویق می ‌اندازد، برای همین افرد سودجو از این موضوع برای بالا بردن عمر شیر خام استفاده می‌ کنند.
آیا می توان از آب اکسیژنه برای ضدعفونی زخم ها استفاده کرد؟ یکی از بهترین مواد برای ضدعفونی کردن زخم ‌‌‌‌ها پراکسیدهیدروژن یا همان آب اکسیژنه است، اما به ‌دلیل ماهیت خورندگی آن، هرگز نباید روی پوست استفاده شود زیرا موجب سوختگی یا تاول می ‌شود‌‌.
*محدثه آذرپور

code

تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه