امروز چهارشنبه 10 خرداد 1402 hydrogen-peroxide.cloob24.com
0
کنجکاوی در شیمی
آب اکسیژنه
 

چگونه آب اکسیژنه باعث سفید شدن رنگ مو می شود؟ آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید، رنگدانه های ایوملانین و فیوملانین موجود در موی سر را با اکسیژن ترکیب می کند. این ماده به تنهایی هم تا حدی اثر سفیدکنندگی دارد، ولی برای سفید کردن موی سر معمولاً آن را با آمونیاک ترکیب می کنند. هر ماده قلیایی سبب می شود که پولک های تار مو از هم باز شوند تا آب اکسیژنه وارد بافت آن شود، ولی آمونیاک بسته های کوچک ملانوسوم ذرات ملانین را در هم می شکند و باعث می شود که ماده سفید کننده که همان آب اکسیژنه است بهتر به ذرات رنگدانه برسد. هنگام رنگ کردن مو باید از آب اکسیژنه خیلی کم استفاده شود.
انواع رنگدانه های ملانین که در سه نوع اصلی هستند اشکال مختلفی دارند. قابلیت جذب یک رنگ خاص در اثر تناوب پیوندهای شیمیایی یگانه و دوگانه است. پیوندهای یگانه با یک خط نشان داده می شوند و پیوندهای دوگانه با دو خط. وقتی که مولکولی دارای پیوندهای یگانه و دوگانه در کنار هم است، الکترون هایی که این پیوندها را تشکیل می دهند معمولاً در هر دو نقطه منتشر می شوند، بنابراین چنین به نظر ما می رسد که دو پیوند، یک پیوند و نیم هستند. این نکته مهمی است، چون در رنگ های شیمیایی این الکترون های پراکنده شده با تابش نور تشدید می شوند. فرکانس جنبش ایجاد شده در آن ها به تعداد پیوندهایی که پوشش می دهند بستگی دارد. 
اگر تعداد الکترون های پراکنده در یک مولکول زیاد باشد، نوری که جذب می کنند طول موجی بلند خواهد داشت، مانند نور قرمز یا مادون قرمز٫ در صورتی که تعداد الکترون های پراکنده کم باشد، طول موج کوتاه تر خواهد شد، مانند نور آبی یا فرابنفش. 
واکنش مولکول با آب اکسیژنه باعث می شود اتم های اکسیژن به مولکول بچسبند. این امر سبب می شود که به طور معمول یکی از پیوندهای دوگانه یا بیش تر از یکی تبدیل به پیوندهای یگانه شوند. این بدان معنی است که مولکول دیگر به همان شیوه ای که نور را جذب می کرد این کار را انجام ندهد؛ یا رنگ آن عوض می شود، یا کلاً رنگ خود را از دست بدهد. 
اگر کسی آب اکسیژنه را ببلعد، چه اتفاقی می افتد؟ البته این کار خوبی نیست. اگر چه بدن ما آب اکسیژنه را به عنوان یک محصول جانبی ناشی از متابولیسم سلولی تولید می کند (تنفس)و آنزیم های کاتالاز در اختیار دارد تا آب اکسیژنه را به اکسیژن و آب تجزیه کند، بلعیدن یک دهان پر آب اکسیژنه سبب می شود که در توانایی آنزیم های کاتالاز اختلال ایجاد شود، چون میزان آب اکسیژنه موجود در بدن به بیش از حد می رسد. بنابراین آب اکسیژنه اضافی به همان ترتیبی که به باکتری ها آسیب وارد می کند سلول ها را نیز تخریب می کند. نتیجه هم چیزی نیست جز گلو درد و دل به هم خوردگی. همچنان که بدن آنزیم کاتالاز بیش تری تولید می کند، تجزیه آب اکسیژنه نیز ادامه پیدا می کند. بنابراین حباب های اکسیژن در معده به وجود می آیند که باعث آروغ زدن می شوند. 
افزودن آب اکسیژنه به شیر باعث کند شدن رشد باکتری ‌های شیر شده و ترش شدن آن را به تعویق می ‌اندازد، برای همین افرد سودجو از این موضوع برای بالا بردن عمر شیر خام استفاده می‌ کنند.
آیا می توان از آب اکسیژنه برای ضدعفونی زخم ها استفاده کرد؟ یکی از بهترین مواد برای ضدعفونی کردن زخم ‌‌‌‌ها پراکسیدهیدروژن یا همان آب اکسیژنه است، اما به ‌دلیل ماهیت خورندگی آن، هرگز نباید روی پوست استفاده شود زیرا موجب سوختگی یا تاول می ‌شود‌‌.
*محدثه آذرپور

code

0

H2O2 آب اکسیژنه و درمان بیماری ها


آب اکسیژنه و کاربرد فراوان آن در پزشکی و درمان طیف وسیعی از بیماری ها، بخصوص عفونتها (پاتوژنها)از سالیان پیش قدمت می گیرد. بیست سال پیش در آمریکا طبق تحقیقاتی که صورت گرفت، تاثیر آب اکسیژنه در درمان بیماری های مختلف از جمله در درمان بیماری های مغزی ثابت شد که موج عظیمی را به این داروی معجزه انگیز متمایل کرد، اما اندکی بعد به تدریج، به دلیل توسعه روز افزون داروهای آنتی بیوتیک و بیزینس شرکت های دارویی این شور و اشتیاق را خاموش نموده و از اطلاع رسانی در خصوص خواص درمانی این دارو اجتناب نمودند.
در دهه 90ثابت شد که یکی از اصلی ترین دلیل تشکیل بیماری های سخت مانند تومورهای سرطانی، محیط بی هوازی در ارگانیزم می باشد و دقیقا در این نواحی که از اکسیژن لازم برخوردار نمی باشد، تومور سرطانی ایجاد می گردد.
بیوشیمی دان مشهور” اوتو واربورگ”(1)، جایزه نوبل پزشکی را برای نتایج تحقیقات خود ازارتباط اکسیژن و سرطان را به دست آورد. وی به این نتیجه رسید که” در نواحی خاصی از بدن که به دلیل نارسایی اکسیژن ضعف بافت پیوندی ایجاد می شود، امکان تشکیل تومور بوجود میاید و سلول های طبیعی به علت کمبود اکسیژن به تومورهای بدخیم تبدیل می شوند”.دانشمندان برجسته ی دیگری با مطالعات و پژوهش های خود این نظریه را تایید نمودند، ازجمله دانشمند بزرگ آمریکایی “فار” (2)در سال 1998 طی تحقیقات خود موفق به کشف مورد زیر گردید: “جذب بهتر اکسیژن توسط بافت ها در شرایط آلترناتیو، از طریق تزریق آب اکسیژنه به داخل خون صورت می گیرد. به هنگام تزریق وریدی، سرعت فرایند متابولیسم 3-2برابر افزایش می یابد”.
وی تحقیقات زیادی در خصوص آب اکسیژنه و تاثیرات موفقیت آمیز درمانی آن روی بیماری های مختلف بدست آورد.
و اما خواص آب اکسیژنه: مایعی شفاف، بدون مزه و بو می باشد.
-آب اکسیژنه، یک ضد عفونی کننده قوی می باشد که در کل جهان، چه به صورت موضعی و خارجی، و چه به صورت داخلی به عنوان داروی هموستاتیک و و ازبین برنده پاتوژنها،  کاربرد فراوان دارد.
پدردانش این دارو در روسیه و کاربردهای پزشکی آن، پروفسور” ایوان پاولویج نئومیواکین”می باشد (که بنده سه سال در خدمت ایشان بودم)در سال 2002 به عنوان علمی ترین فرد سال انتخاب گردید. وی تحقیقات خود را روی آب اکسیژنه از سال 1996 آغاز نمود، و همزمان با آن در “انستیتوی علمی تحقیقاتی هوا و فضا”، در زمینه مشکلات پزشکی و بیولوژیکی فضانوردان کار کرده و در آنجا بود که وی توانست از طریق این داروی معجزه آسا، سلامت کلیه فضانوردان را تضمین نماید.مقاله ی وی درزمینه کاربرد و فواید آب اکسیژنه در مجله سلامت “Viestni 209 2001″، مانند بمبی توجه بسیاری از خوانندگان را جلب نمود. سردبیر این مجله از موج انبوه نامه ها و تماس های خوانندگانی که همگی زندگی و بازیابی سلامتی خود را مدیون این دانشمند بزرگ و معرفی این دارو و فواید آن در این شماره از مجله بودند، خبر داد. بیمارانی که کاملا در وضعیت ناامید کننده ای به سر برده و از ادامه زندگی مایوس بودند، و با مصرف این دارو سلامتی خود را بازیافتند.

تاکنون بیش از 6000مقاله در خصوص کاربرد و فواید آب اکسیژنه و خواص درمانی آن برای بیماری های مختلف به چاپ رسیده است.ولی متاسفانه در ایران هیچگونه اطلاعاتی در این زمینه وجود ندارد و حتی داروخانه ها از دادن آب اکسژنه خودداری می کنند. 
روش مصرف آب اکسیژنه بنا به تشخیص پزشک دربسیاری از بیماری هایع عفونی در جهت گرفتن نتایج درمانی سریع تر و پیشگیری از پیشرفت بیماری می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال برای عفونت های گوش، آب اکسیژنه به صورت موضعی درون گوش ریخته می شود و یا برای مشکلاتی نظیر آفت درهان، همچنین بیماری های پوستی می توان مستقیما محلول سه در صد آب اکسیژنه را روی قسمتها قرار دادویا در مواردی نظیر اختلالات گوارشی، معده و روده، کبد و …به صورت تنقیه آب اکسیژنه استفاده می گردد. و در بعضی از موارد که عفونت شدت زیادی دارد و خون هم درگیر شده است  حتی می توان به صورت تزریقی و وریدی از این دارو استفاده کرد. البته به این نکته باید توجه داشته باشید که آب اکسیژنه در واقع نیاز ارگانیزم است و نکته ای که باید در مورد مصرف آن رعایت نمایید، میزان دوز مصرفی می باشد. چه به صورت موضعی، و چه در تنقیه و وریدی.
و اما لیست بیماری هایی که می توان به کمک آب اکسیژنه درمان نمود:
آسم، آمفیزم، لیکوز، دیابت، اسکلروزیس، بیماری پارکینسون، بیماری های پوستی، بیماری حلق، گوش. بینی، بیماری های مقاربتی، مشکلات گوارشی، دردهای عضلانی و مفاصل، بیماری های قلبی-عروقی،میگرن، سرطان و حتی ایدز و…
همانطور که میدانید ارگانیزم بدن انسان، همواره در معرض حمله ی ویروس ها و میکروب ها قرار دارد و این اصلی اجتناب ناپذیر است. آنتی بادی هایی که در بدن، وظیفه ی از بین بردن این ویروس ها و میکروب ها را بر عهده دارند، میکروبهای مهمان را در بدن  احاطه می نمایند و در صورت وجودآب اکسیژنه در بافت درگیر یک نوع  اکسیداسیون تهاجمی رخ می دهد، و آب اکسیژنه با آنزیم های خون انسان واکنش متقابل برقرار کرده و بعد از فرایند کاتالاز، به اتم اکسیژن تبدیل شده که منجر به تخریب و ریشه کن کردن کلیه ویروس ها و پاتوژن های بیگانه ای که دربدن و بافت ها وجود دارد شده و و با فرایند احیای اکسیداسیون، سیستم ایمنی نیز تحریک و تقویت می گردد.
اتم اکسیژن نیز چربی هایی را که در دیواره آرتری می باشند و منجر به آترواسکلروزیس می گردند، اکسید می نماید.
محافظت از عملکرد ارگانیزم، همچنین پاکسازی ویروس ها و عفونت ها در بدن، عملا منجر به محوشدن بخش عمده ای از بیماری ها در انسان می گردد.
به این ترتیب، آب اکسیژنه به عنوان تکمیل کننده ی اکسیژن بدن که همیشه در شرایط معمول، برای ارگانیزم ناکافی می باشد، لازم است، به ویژه در شرایط کمبود فعالیت بدنی، و مصرف دائمی غذاهای کنسرو شده وحتی آب جوش. در واقع ارگانیزم از این طریق اکسیژن لازم را حتی از مواد غذایی که اکسیژن آن را به هر نحوی از بین برده ایم،نمی تواند دریافت نماید! وآلودگی هوای تنفسی ما مشکل بزرگ دیگر نارسایی اکسیژن به بدن ما می باشد.کمبود دائمی اکسیزن  موجب پیری زودرس بافتها وهم چنین تضعیف سیستم ایمنی بدن وناتوانی در مقابل ویروس ها و عفونت ها و در نتیجه بیماری می گردد.
علاوه بر آن امروزه با استفاده زیاد از وسایل گرمایشی و حرارتی نا مناسب ومصنوعی، باعث نارسایی اکسیژن در محیط زندگیمان و هم چنین کمبود اکسیژن به هنگام پخت و پزدر  مواد غذایی می شویم که متقابلا متاسفانه می تواند نارسای های اکسیژن در بدن را افزایش دهد  و استعداد بوجود آمدن بیماری در ارگانیزم را تقویت می نماید، بنابراین بدن ما نیازمند اکسیژن تکمیلی می باشد.
پروفسور نئومیواکین، خوردن آب اکسیژنه سه درصد را به همراه آب، ابتدائا با 3-2 قطره به صورت ناشتا توصیه نمودند و هرروز یک قطره برای مصرف تدریجی به میزان قبل اضافه نماید. بدین ترتیب در روز هشتم، 10 قطره خواهیم داشت. یک دوره ی درمانی شامل 10روز مصرف می باشد. بدین مفهوم که روز هشتم و نهم و دهم 10 قطره را مصرف نموده و سپس 3-2 روز مصرف را به طور کامل قطع نماید.
روز اول-3 قطره/دوم-4 قطره/سوم-5 قطره/چهارم-6 قطره/پنجم-7 قطره/ششم-8قطره/هفتم- 9 قطره.روز هشتم و نهم و دهم-10قطره –حتما به صورت ناشتا.سپس 3-2 روز قطع مصرف.
تکرار هر دوره را می توان به صورت همیشگی با یک وقفه کوچک بین هر دوره به صورت همیشگی انجام داد. در واقع آب اکسیژنه را می توانید به عنوان یک افزودنی غذایی در برنامه روزانه خود قرار دهید، و بدین ترتیب بدن در برابر کلیه ی بیماری ها مقاوم می گردد.
نکته ی مثبت دیگر اینکه خوردن این دارو هیچ گونه منع مصرفی ندارد.
در خصوص نتایج درمانی این دارو به جا دیدیم که پاره ای از نظرات بیمارانی که با خوردن این دارو، نتایج درمانی کامل گرفته اند، اشاره نماییم:

- بیمار مبتلا به سرطان مری-از طریق تنقیه آب اکسیژنه بعد از چند دوره کامل، معده و روده فعال شده و در ازمایشاتم متاستاز دیگر مشاهد نشد.
– معلول گروه 1 که دارای آسیب از ناحیه سر، مشکل کلامی و حافظه بود-بعد از مصرف آب اکسیژنه از نظر کلامی شروع به حرف زدن کرده، و حافظه اش تا حدودی فعال گردید.-بیمار مبتلا به پارکینسون که حتی قادر به راه رفتن نبود-بعد از گذراندن 2 دوره کامل مصرف، نتایج درمانی شگفت انگیزی حاصل شد. حتی بیمار راه رفته، دستانش نیز قادر به حرکت کردن و کار کردن است.
-معلولیت گروه 2، انفارکت و استنوکاردی-یک هفته بعد از مصرف آب اکسیژنه، کلیه مشکلات قلبی وی از بین رفته، قادر به رانندگی کردن می باشد و روند زندگی وی بسیار نرمال شده است.
-بیمار مبتلا به اختلالات در گردش خون مغز، آترواسکلروزیس که حتی به تنهایی قادر به راه رفتن نبوده و به کمک همسرم راه می رفتم-بعد از یک دوره ی کامل مصرف آب اکسیژنه، قادر شدم به تنهایی راه رفته و وضعیت عمومی ام به طور شگفت انگیزی بهبود یافت.
-بیمار 90 ساله مبتلا به سرطان روده که مرتبا حالت تهوع داشته و هیچ اشتهایی نداشتند-بعد از مصرف آب اکسیژنه، اشتهای او باز گشته، تغذیه او بسیار خوب شده و حالت تهوع کم شده، و آریتمی وی کاملا از بین رفته است و نکته ی بسیار جالب برای ما این بود که موهایشان در حال تیره شدن می باشد.
-بیمار مبتلا به کوله سیستیت مزمن، پلیپ روده، فشار 100/180، بالا بودن کلسترول- 5 ماه بعد از مصرف آب اکسیژنه، کوله سیستیت کاملا ار بین رفته، فشار به 90/130 رسیده و کلسترول ام کاملا نرمال شده است.
با توجه به این نظرات بیماران در موارد مختلف بسیار زیاد بوده، ما تنها به چند مورد جزئی اشاره نمودیم.

پزشکان عزیز درمان عفونتها بعضی وقتها خیلی ساده تر و بی خطر از ان چیزی است که در کتابهای غربی به خورد ما داده اند، روسیه همواره در زمینه درمانهای واقعی پیشقدم بوده است و هرجا که رد پای روسها در درمان است مطمئن باشید که تجارت در کار نبوده است، برخلاف غربی ها …!

در انتها لازم دانستیم به منابع علمی که در خصوص آب اکسیژنه وجود داشته و به چاپ رسیده اشاره ای کوتاه داشته باشیم:
-آب اکسیژنه در اینترنت بیش از 3400سایت و 11935 سند وجود دارد.
-بوروف.ام: همه چیز در مورد آب اکسیژنه

-ویلیام دوگلاس: خواص التیام بخش آب اکسیژنه
-ویلیام دوگلاس:تازه هایی در مورد آب اکسیژنه
-کازمین: آب اکسیژنه راهی به سوی سلامتی شما
-کانووا:درمان با آب اکسیژنه
-کوستینا:آب اکسیژنه
-کورشکین: خواص درمانی آب اکسیژنه
کوزونووا: آب اکسیژنه
-لاپیس: آب اکسیژنه. آنچه که شما درباره آن نمیدانید؟
-نئومیواکین:درمان با آب اکسیژنه
-نئومیواکین: آب اکسیژنه-افسانه و واقعیت
-نئومیواکین:آب اکسیژنه برای حفظ و بقای سلامتی
-نئومیواکین: را ه های نجات از بیماری
-پالووایا: آب اکسیژنه و کاربرد آن در پزشکی
-پروابراژنسکی: درمان با آب اکسیژنه
-سالوایوا: آب اکسیژنه و روش های مصرف.
سلامت باشید.

0
 

شرکت فرایند گسترتامین.اولین و تنها تولید کننده اب اکسیژنه ایران

 

بهترین قیمت برای اب اکسیژنه ایرانی با کیفیت و قابلیت دسترسی بسیار بالاتر از اب اکسیژنه ترک.

آب اکسیژنه(Hydrogen peroxide)

 

 

 

آب اکسیژنه(Hydrogen peroxide)

آب اکسیژنه

ویژگی های فیزیکی شیمیایی

هیدروژن پروکساید ترکیبی شیمیایی با فرمول H2O2 ، در فرم خالص مایعی بی رنگ و کمی چسبناک تر از آب است. هیدروژن پروکساید ساده ترین پروکساید موجود است (ترکیبی با یک باند اکسیژن-اکسیژن).

تعریف دیگری که از هیدروژن پراکساید وجود دارد مولکول آب به همراه یک مولکول اکسیژن اضافه است که البته تعریف نادرستی را برای نشان دادن شباهت های این دو ماده ارائه می­دهد. نقطه جوش هیدروژن پروکساید 2/150 درجه سلسیوس است که 50 درجه بیشتر از نقطه جوش آب است، به همین دلیل در مصرف خانگی محلول رقیق شده آن (3-6 درصد)مورد استفاده قرار می­گیرد.

در محلول های آبی، هیدروژن پروکساید به علت تشکیل باندهای اکسیژنی بین آب و هیدروژن پروکساید از سایر مواد خالص متمایز می­شود.

تولید

در گذشته هیدروژن پروکساید در اثر هیدرولیز آمونیوم *** دی سولفات (که در اثر الکترولیز محلول امونیوم بی سولفات در سولفوریک اسید حاصل می­شود) طی فرآیند زیر تولید می­شد:

(NH4)2S2O8 + 2 H2O → H2O2 + 2 (NH4)HSO4

یکی دیگر از روش های تولید هیدروژن پراکساید، واکنش هیدروژن با آب است اما مشکلی که تولید این ترکیب با روش مستقیم دارد این است که از لحاظ ترمودینامیکی این واکنش به سمت تولید آب یک طرفه است، اگرچه در کشورهای مختلف استفاده از فلزات به عنوان کاتالیزور برای تولید بیشتر H2O2 مد نظر قرار گرفته اما نتیجه گیری قطعی حاصل نشده است.

اما در حال حاضر هیدروژن پراکساید طی فرایند آنتراکوینون که در سال1936 به رسمیت شناخته شد و در سال1939 اجرا شد، تولید می­شود.

کاربرد

بهبود جوانه زنی بذرها

بذررهای گیاهان برای حذف اسپورهای قارچ و همین طور افزایش قدرت جوانه زنی در این ماده خیس می­خورند.

ضد عفونی کننده

این ماده یک ضدعفونی کننده خفیف است که در بریدگی های جزئی و خراش ها و سوختگی ها روی محل مورد نظر برای جلوگیری از ایجاد عفونت به کار برده می­شود. در واقع آب اکسیژنه با رساندن اکسیژن کافی به محل آسیب دیده موجب  تولید کف و در نتیجه حذف سلول های مرده و پاکسازی محل آسیب دیده می­گردد

هیدروژن پراکساید غلیظ، گونه ای از اکسیژن فعال شده است که در سوخت پرتاب موشک کاربرد دارد.

هیدروژن پراکساید به عنوان یک اکسید کننده قوی

باغبانی

باغبان ها محلول هیدروژن پراکساید ضعیف را به محلول های آبیاری اضافه می کنند تا علاوه بر افزایش اکسیژن رسانی بیماری پوسیدگی ریشه گیاهان بهبود یابد.

ماده سفید کننده

حدود 60 درصد از کل هیدروژن پراکساید مصرفی جهان به عنوان سفید کننده خمیرکاغذ است، دومین کاربرد پر مصرف هیدروژن پراکساید برای تولید سدیم پربرات و سدیم پرکربنات که هردو به عنوان سفیدکننده خفیف هستند، مورد استفاده قرار می­گیرد.

تصفیه آب

در صنعت تصفیه آب برای حذف ناخالصی های اگانیک مورد استفاده قرار می­گیرد که طی فرآیندهای اکسیداسیون پیشرفته مثل واکنش فنتون رخ می­دهد. که منجر به تولید رادیکال های آزاد هیدروکسیل که بسیار واکنش پذیر هستند، این رادیکال های آزاد قادر به از بین بردن آلاینده های آلی مثل ترکیبات آروماتیک و هالوژنه (که از بین رفتن آن ها عمدتا دشوار است)هستند.

عامل اکسیداسیون

هیدروژن پراکساید اسید ضعیفی است و در واکنش با فلزات تولید هیدرپروکساید یا نمک پروکساید می­دهد، هم چنین این ماده  اکسید پروکساید را به تبدیل به پروکساید مربوطه می­کند برای مثال کرومیک اسید پس از واکنش با هیدروژن پراکساید  به شکل پراکساید آبی رنگ در می آیدCrO(O2)2

هیدروژن پراکساید همچنین می­تواند ترکیبات سولفوره را اکسید کند که موجب می­شود بوی نامطبوع خود را از دست بدهند.

Ph−S−CH3 + H2O2 → Ph−S(O)−CH3 + H2O

لکه گیری از ظروف و لباس های آلوده و فرش و تابلو فرش، ضدعفونی کردن مواد غذایی مثل سبزیجات، پاک کردن شیشه و آینه از جمله کاربردهای خانگی هیدروژن پراکساید هستند.

ایمنی

پراکسید هیدروژن باید در محیطی خشک با تهویه مناسب و به دور از هرگونه ماده اشتعال زا ذخیره شود. بخار این ماده در شرایط آزمایشگاهی برای حیوانات سرطان زاست و لازم است برای حفظ ایمنی به صورت محلول آبی مورد استفاده قرار گیرند

لازم است قبل از کاربرد این ماده برای شستشوی دهانی از مقدار زیادی آب با آب اکسیژنه استفاده کرد البته باید مراقب بود تا این محلول قورت داده نشود. هیدروژن پروکساید خالص در صورت جوشیدن و گرم شدن ایجاد انفجار خواهد کرد و تماس آن با پوست می­تواند منجر به سوختگی شدید شود. آب اکسیژنه غلظت های بالای این ماده خطرناک است و می تواند آسیب جدی به پوست وارد کند

 

آب اکسیژنه(Hydrogen peroxide)

0
 

 

 

 

 

 

شرکت اب اکسیژنه ترکیه که تکنولوژی خود را از شرکت jillin چین خریداری نموده است، معایبی نسبت به اب اکسیژنه ایرانی دارد.

1- تکنولوژِی قدیمی سال 1980.

2-هزینه بسته بندی  زیاد

3- کیفیت پایین

4-هزینه حمل و نقل بالا

5-عدم دردسترس بودن برای خرید های فله ایی

6- استفاده از استابلایزر های جامد.

این شرکتها به وسیله دمپینگ هم اکنون خود را در بازار ایران نگه داشته اند که بزودی شاهد افزایش قیمت انها خواهیم بود.

7- ایرانی هستیم و باید جنس ایرانی استفاده نماییم

 

فروش آب اکسیژنه ترک 50٪ - 1

0
هیدروژن پراکسید یا آب‌اکسیژنه (H2O2)یک اکسنده متداول است که به عنوان سفید کننده استفاده می شود. هیدروژن پراکسید ساده‌ترینپراکسید است (پراکسیدها ترکیباتی هستند که دارای یک پیوند یگانه اکسیژن-اکسیژن هستند). آب اکسیژنه خالص H2O2 یک مایع ناروانی است که کمی آبی رنگ می‌باشد و با زحمت زیاد می‌توان آنرا تهیه نمود. آب اکسیژنه‌ای که در داروخانه‌ها به اسم آب اکسیژنه رقیق فروخته می‌شود محلولی است از آب اکسیژنه در آب که در 100 قسمت آن سه قسمت آب اکسیژنه است، مانند آب بی‌رنگ و بی‌بوست، مزه تلخی دارد و کمی اسیدی است. این مایع اکسید کننده یی قوی است.

تجزیه این ماده باعث ایجاد رادیکالهای OH می شود که بیش از چند ثانیه در دسترس نمی‌باشند و در این مدت با خاصیت شدید اکسیدکنندگی خود، مواد آلی و معدنی را اکسید می کند.

خصوصیات آب اکسیژنه

به مرور آب اکسیژنه تجزیه و تبدیل به آب و اکسیژن می‌گردد. این عمل تجزیه در محیط بازی سریعتر و در محیط اسیدی کندتر از محیط خنثی صورت می‌گیرد. اگر مدت مدیدی آب اکسیژنه را انبار کنند، ممکن است کاملاً تجزیه و تبدیل به آب گردد. بر اثر گرد بعضی اجسام عمل تخریب آب اکسیژنه تسریع می‌گردد مانند گرد بی‌اکسید منگنز و گرد فلزات.

اگر بر روی محلول آب قدری از اجسام پایدار کننده ماننداسید فسفریک،اوره،اسید بنزوئیکو نظیر آنها بیفزایند، عمل تخریب بسیار کند می‌گردد. آب اکسیژنه اثر میکروب کشی و بوبری دارد چنانکه اگر یک تکه کالباس قرمز را درون ظرف محتوی آب اکسیژنه قرار دهیم پس از چند روز محتویات ظرف کاملاً بی‌بو است و بوی گندیده نمی‌دهد. آب اکسیژنه رنگها را نیز تخریب می‌کند بهمین دلیل تکهکالباسدرون ظرف بعد از مدتی بی‌رنگ می‌شود.

فروش آب اکسیژنه

0
هیدروژن پراکسید یا آب‌اکسیژنه یک اکسنده است که به عنوان سفید کننده مورد استفاده قرار می گیرد. هیدروژن پراکسید را می توان ساده‌ترین پراکسید دانست. آب اکسیژنه خالص یک مایع ناروانی است که آبی کم رنگ می‌باشد و به سختی می‌توان آن را تهیه نمود. آب اکسیژنه‌ای که امروزه به اسم آب اکسیژنه رقیق فروخته می‌شود محلولی است از آب اکسیژنه در آب که مقدار بسیار جزیی از ان آب اکسیژنه است. که همانند آب، بی‌رنگ و بی‌بوست، تلخ مزه است و به مقدار کم اسیدی است. این مایع اکسید کننده یی قوی است. پراکسیدها مشتقات پراکسید هیدروژن هستند که در آنها به جای هر هیدروژن، یک فلز یک ظرفیتی و یا دو ظرفیتی وجود دارد. پراکسید فلزهای قلیایی و قلیایی خاکی با فرمول های ملکولی و هستند. اگر این ماده را تجزیه کنیم رادیکالهای OH آزاد می شود که بیش از چند ثانیه دوام نمی آورند و در این مدت با خاصیت شدید اکسیدکنندگی خود، مواد آلی و معدنی را اکسید می کند. بنابراین آب اکسیژنه به فرمول عمومی، ترکیبی است با خاصیت اسیدی ضعیف، که در محلول آبی سرد به آهستگی، و در اثر گرما سریعتر تجزیه شده، و به و تبدیل می شود.در واقع آب اکسیژنه به مرور تجزیه می شود. عمل تجزیه در محیط بازی سریعتر و در محیط اسیدی کندتر از محیط خنثی انجام می‌گیرد. اگر مدت طولانی آب اکسیژنه را ذخیره کنند،این احتمال وجود دارد که کاملا تجزیه و به آب تبدیل شود. گرد بعضی مواد عمل تخریب آب اکسیژنه تسریع می کند مانند گرد بی‌اکسید منگنز و گرد فلزات. ثابت دی الکتریک زیاد است؛ بنابراین: خالص و محلول آبی آن حلالهای یونی کننده خیلی خوبی هستند.ولی در هر حال قدرت حل کنندگی آن به دو علت محدود است: الف)قدرت اکسید کنندگی زیاد. ب)ناپایداری به راحتی در اثر گرما قبل از رسیدن به نقطه ی جوش (BP)تجزیه می شود. اما در کل تعیین نقطه ی جوش نرمال و یا طبیعی آن در فشار اتمسفری غیر ممکن است. نقطه ی جوش نرمال تخمین زده شده برای آن، 152 درجه سانتیگراد و نقطه ی ذوب نیز منهای 0.4 درجه سانتی گراد می باشد. آب اکسیژنه کریستال های منشوری را در دمای 2 درجه سانتی گراد زیر صفر تشکیل می دهد. آب اکسیژنه به عنوان یک اسید ضعیف در نظر گرفته می شود. اما با این حال، انیدرید نمی تواند لیتموس آبی را قرمز کند. در غیاب کاتالیزور سرعت تجزیه آب اکسیژنه بسیار ملایم است ولی در مقابل فلزاتی چون Pt، Ag و یا ترکیباتی چون MnO2 واکنش شدت می گیرد و به همین دلیل آب اکسیژنه را در ظروف غیر فلزی همراه با یک پایدار کننده مانند اوره نگهداری می کنند. برای پایدار کردن، آن را با موادی از قبیل اسید فسفریک، اسید سیتریک و گلیسرول که خاصیت ضد کاتالیزوری دارند، مخلوط می کنند. خاصیت اکسید کنندگی آب اکسیژنه به علت سهولت آزاد شدن یک اتم اکسیژن فعال است. عدد اکسایش اکسیژن در هیدروژن پراکسید، 1- می باشد، بنابراین آب اکسیژنه می تواند به که دارای عدد اکسایشی صفر است اکسید شود و یا به و یا که هر دو عدد اکسایشی شان 2- می باشد، نیز کاهش یابد. به همین دلیل آب اکسیژنه به صورت یک اکسید کننده و یا احیا کننده در محیط های اسیدی و بازی می تواند به کار رود. یکی از خواص آب اکسیژنه اثر میکروب کشی و بوبری ان است به طوری که اگر یک تکه کالباس قرمز را در ظرف محتوی آب اکسیژنه قرار دهیم بعد از چند روز محتویات ظرف کاملا بی‌بو است و بوی گندیده نمی‌دهد. آب اکسیژنه رنگها را نیز از بین می برد به همین علت تکه کالباس بعد از مدتی بی‌رنگ خواهد شد. فرمول شیمیایی H2O2 جرم مولی ‎ 34.0147 g/mol شکل ظاهری به رنگ ابی کم رنگ،محلولی بی مزه بوی کمی تند چگالی 1.110 g/cm3 (20 °C, 30-percent)1.450 g/cm3 (20 °C, pure)دمای ذوب ‎-0.43 °C, 273 K, 31 °F دمای جوش ‎150.2 °C, 423 K, 302 °F محلول در آب امتزاج محلول محلول در مواد نامحلول در مواد نفتی و اتری اسیدی 11.75 ضریب شکست 1.4061 گرانروی 1.245 cP (20 °C)قطب‌ها 2.26 D روش های تولید روش تهیه صنعتی آب اکسیژنه فرایند خود اکسایش: یکی از مشتقات آنتراکینون بر اثر واکنش با هیدروژن در مجاورت کاتالیزر پالادیم به آنتراهیدروکینون تبدیل می شود. با عبور هوا از این ماده، محلول پراکسید هیدروژن 20% وزنی به دست می آید. روش الکترولیز: از الکترولیز محلول اسید سولفوریک 50% وزنی یا محلول اسید سولفوریک و سولفات، پراکسو دی سولفات (و در نهایت از هیدرولیز آن پراکسید هیدروژن)در آند و هیدروژن در کاتد بدست می آید. H2SO4 H+ + HSO4- 2HSO4- --> H2S2O8 + 2e- H2S2O8 + H2O --> H2SO5 + H2SO4 H2SO5 + H2O --> H2SO4 + H2O2 پراکسید هیدروژن را در دمای بالا و فشار کم جداکرده و پس از تغلیظ سازی، محلول 30% وزنی بدست می آید. روش های دیگر: روش اول)با استفاده از باریم پراکسید، سولفوریک اسید 20%، باریم کربنات، یخ می توان اب اکسیژنه تهیه کرد به این ترتیب که در یک ارلن 25 میلی لیتر سولفوریک اسید 20% ریخته و بعد از سرد کردن (ارلن را در آب یخ می گذاریم)به تدریج 5 گرم BaO2 به آن اضافه می کنیم (ارلن باید کماکان در اب یخ باشد)در این حالت باریم سولفات ته نشین می شود. سپس به آن حدود یک گرم BaCO3 جامد اضافه کرده،سپس رسوب را صاف می کنیم. محلول زیر صافی همان آب اکسیژنه می باشد. روش دوم)این بار با استفاده از باریم پراکسید، سولفوریک اسید آب اکسیژنه تهیه می کنیم. سی گرم باریم پراکسید را در بشری بامقداری آب به صورت خمیر در می اوریم. در ارلن 60 میلی لیتر سولفوریک اسید 4 نرمال میریزیم و آنرا در یک تشت آب _یخ قرار داده تا کاملا سرد شود. به تدریج خمیر باریم پر اکسید را به آن اضافه می کنیم و مخلوط می کنیم. بعد از اتمام باریم پر اکسید رسوب را صاف می کنیم. محلول زیر صافی همان آب اکسیژنه است. روش سوم)با استفاده از باریم پراکسید و کپسول گاز آب اکسیژنه تهیه می کنیم. 10 گرم باریم پراسید را در ارلن در آب یخ به صورت معلق در می اوریم و به آن مقداری گاز کربن دی اکسید وارد می کنیم. رسوب را با صاف کردن از آب اکسیژنه جدا می کنیم. روش چهارم)با استفاده از فسفریک اسید، سدیم پراکسید ماده مورد نظر را تهیه می کنیم. به این صورت که در یک لوله آزمایش مقدار 10 میلی لیتر فسفریک اسید میریزیم و آنرا در ظرف آب یخ نگه می داریم. بعد از سرد شدن مقدار کمی سدیم پراکسید اضافه می کنیم. تاریخچه هیدروژن پر اکسید باید گفت روش های زیادی برای تهیه هیدروژن پراکسید وجود دارد. اما اینکه چه کسی در ابتدا این ماده را تولید کرده به تاریخچه ی این ماده برمی گردد. آب اکسیژنه در سال 1918 توسط تنارد (Thenard)کشف شده است. تنارد هیدروژن پراکسید را به صورت مقادیر ناچیز از واکنش نور خورشید بر روی آب دارای اکسیژن حل شده، بدست آورد. او متوجه شد که خواص شیمیایی به طور گسترده متفاوت از خواص شیمیایی آب است. منابع و پیوندها گردآوری شده توسط دپارتمان پژوهشی شرکت پاکمن cheresources.com tebyan.net britannica.com مجله علمی ویکی پی جی

0
زمانی کشورهایی نظیر چین؛  هند وحتی ژاپن جهت تسخیر بازار ایران اقدام به واردات ارزان پارچه و کاغذ نمودند تا درب کارخانه های ایرانی یکی پس از دیگری بسته شود و سپس شروع به افزایش قبمتهای خود نمودند.اکنون شرکت فرایند گسترتامین به جهت جلوگیری ازنوسانات قیمت اب اکسیژنه در ایران تاسیس شده و با فیمتهایی استثنایی قصد کمک به صنایع پایین دستی را دارد.

مهمتر از این مسایل اینده نگری شرکتها این مساله را گوشزد می نماید که جنس اب اکسیژنه هم کیفیت وبالاتر از اسیایی ها راباید ازکشورخود تامین نماییم.

شرکت فرایندگستر تامین درجهت کمک به حفظ شرایط این کارخانجات تاسیس شده است تا اب اکسیژنه مورد نیاز کشور راتامین نماید.

0
اینکه شما از ماده ایی به نام اب اکسیژنه در تصفیه خانه پتروشیمی استفاده می نمایید که علاوه بر از بین بردن انیلین و مواد حلقویی به عنوان یکی از قویترین اکسید کننده های موجود و تبدیل خود این ماده بدون پساب ثانویه ایی دیگری به اب و اکسیژن می تواند کمک بزرگی به واحد های تولید باشد.

درکشورهای اروپایی وحتی عربستان بوسیله اب اکسیژنه ارزش محصولات پتروشیمی به چند برابر ارزش افزوده ارتقا مییابد.یکی از این شرکتها؛  شرکت صدارای عربستان است که از ترکیب پلی پروپیلن و اب اکسیژنه محصول جدیدی به نتمhppoتولید می کند که یکی ازچندماده پرمصرف دنیاست.

دیگر تولید استراتژیک ماده ایی به نام پلی اتین اکساید است که درچین مصرف فوق العاده بالایی دارد.

 

0
 

قدس آنلاین- مریم سادات کاظمی: برای سفید شدن و از بین بردن لکه های پوست می توان از آب اکسیژنه کمک گرفت. این ماده همچنین برای رفع بوی بد بدن نیز مؤثر است.

به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین؛ پراکسید اکسیژن یا با نام معروف تر آب اکسیژنه (H2O2)فواید و کاربردهای متعددی دارد که می تواند در زندگی روزمره البته در حد متناسب مورد استفاده قرار گیرد. بسیار مهم است که این ماده به مقدار خیلی زیاد مصرف نشود زیرا ممکن است سمی و خطرناک باشد. از این به بعد می توانید از تاثیرات ضدعفونی و پاک کنندگی آن برای مصارف مختلف خانگی بهره ببرید.

  • شستشوی جراحات

از آب اکسیژنه می توان برای شستشو و ضوعفونی جراحات سطحی استفاده نمود. در این صورت فرمول توصیه شده باید حداکثر 5% باشد. تکه ای پنبه را به محلول آغشته کرده و به آرامی روی قسمت آسیب دیده بکشید.

  • سفید کردن لباس ها

این محلول می تواند جایگزین سفید کننده های شیمیایی باشد. برای سفید کردن لباس ها کافی است یک فنجان آب اکسیژنه را در ظرف آب ریخته و لباس ها را در آن خیس کنید. این ماده برای از بین بردن لکه خون بسیارمؤثر و فوری است.

  • درمان قارچ های پا

برای درمان مشکلات قارچی مکرر پاها و انگشتان توصیه می شود از محلولی به نسبت نصف آب اکسیژنه و نصف آب استفاده گردد. شب ها چند دقیقه ای پاها را در این محلول خیس کرده و سپس کاملا خشک کنید.

استفاده از آب اکسیژنه به عنوان محلول شستشوی دهان و دندان ها بسیار مؤثر و مقرون به صرفه است. البته باید مراقب بود که بلعیده نشود زیرا ممکن است تحریکات داخلی ایجاد کند. علاوه بر خواص پاک کنندگی و ضدعفونی کنندگی دهان، آب اکسیژنه می تواند به درمان مؤثر التهابات لثه و عفونت های گلو نیز کمک کند. برای رفع التهابات توصیه می شود از حالت خالص آن استفاده کرد اما در صورت غرغره کردن باید با نصف مقدار آب مخلوط شده و چند ثانیه بیشتر طول نکشد.

اگر از آب اکسیژنه به عنوان محلول شستشوی دهان مرتب استفاده کنید متوجه خواهید شد که به مرور زمان دندان های شما سفیدتر از قبل شده است.

  • بهبود لکه های پوستی

اب اکسیژنه برای از بین بردن لکه های پوستی عالی است. برای مشاهده تاثیر آن باید به طور مرتب طی دو هفته استفاده شود. توصیه می شود به کمک پنبه آغشته به آن روی لکه های پوستی البته به جز اطراف کشیده شود زیرا ممکن است تحریکاتی در پی داشته باشد.

  • نظافت منزل

50 میلی لیتر آب اکسیژنه 3% را در مایع ظرفشویی معمول بریزید و تاثیر فوق العاده آن در تمیزی ظرف ها را ببینید.  برای تمیز کردن تخته گوشت و از بین بردن باکتری های آن مخلوطی از آب اکسیژنه 3% را با مقدار مساوی سرکه تهیه نمایید. همچنین برای نظافت و ضدعفونی کردن حمام و سرویس بهداشتی این نوع آب اکسیژنه را با مقدار مساوی آب مخلوط کرده و استفاده نمایید.

بسیاری از محصولات مراقبت از موها حاوی آب اکسیژنه هستند. شما هم می توانید در منزل محلولی آماده کنید که به درخشندگی موها کمک کند. 50% آب اکسیژنه 3% را با این مقدار آب مخلوط کرده و آن را در اسپری بریزید. آن را روی موهای خیس بپاشید و و مانند معمول شانه بزنید. درخشندگی موها به تدریج دیده می شود. مقدار بیش از حد استفاده نکنید زیرا ممکن است تاثیر نه چندان مطلوبی داشته باشد.